İngilizler Neodyum Mıknatıs Üretecek


İngiltere, mıknatıs alanınsa dışarıya olan bağımlılığını azaltmak ve karbon emisyonlarında hayati kesintiler sağlamak için elektrikli araçlarda ve rüzgar türbinlerinde kullanılan süper güçlü mıknatısların yerli üretimini hükümet desteğiyle canlandırabileceğini açıkladı.
İngiltere’nin kuracağı yerli mıknatıs fabrikası, İskoçya'nın Glasgow kentindeki COP26 BM iklim görüşmelerine ev sahipliği yapan İngiltere'nin 2030 yılına kadar benzinli ve dizel arabaları yasaklama ve 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını net sıfıra indirme hedefine ulaşmasına yardımcı olacak.
İngiltere’de mıknatıs üretimi, endüstrinin Çin ile rekabet edemeyeceğini anladığı 1990'larda adeta ortadan kayboldu, ancak şimdilerde talepteki büyük büyüme ile hükümet, yeterli arzı güvence altına almak istiyor.
İngiliz nadir element şirketi Less Common Metals, fizibilite çalışmasını bir araya getirdi ve fabrikayı inşa etmek için ortaklar arıyor.
İngiltere'nin arzın yüzde 90'ını üreten Çin ile rekabet edebilmesi için hükümet desteği hayati önem taşıyor.
Less Common Metals, Çin dışında nadir toprak hammaddelerini kalıcı mıknatıslar üretmek için gereken özel bileşiklere dönüştüren tek şirket olarak dikkatleri çekiyor.
Neodimyum elementinden yapılmış nadir toprak mıknatısları, elektrikli araç motorlarının yüzde 90'ında kullanılır çünkü bunlar, yaygın olarak onlara güç sağlamanın en verimli yolu olarak görülmektedir. Bu mıknatıslara sahip elektrikli arabalar, sıradan mıknatıslara sahip olanlardan daha az pil gücü gerektirir, bu nedenle araçlar yeniden şarj edilmeden önce daha uzun mesafeler kat edebilir.
Avrupa Birliği'ne göre, otomobil üreticilerinin elektrikli otomobiller ve ülkelerini rüzgâr enerjisine geçirme yarışı, 2050 yılına kadar Avrupa'da kalıcı mıknatıslara olan talebi 10 kat artıracak.

01.01.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.